Amerykański styl kolonialny

Najnowsze wydanie Homes & Gardens zainspirowało mnie do popełnienia kilku zdań o stylu kolonialnym. Ale nie takim, który w Polsce utożsamiamy z egzotycznymi meblami, bambusową matą i figurkami Buddy z Almi Decor. Mowa będzie o amerykańskim stylu kolonialnym, zapoczątkowanym w Ameryce (było nie było, dawnej kolonii) przez osadników z Europy.

Z typologią w obrębie tego stylu mam pewien problem. Najszerzej rzecz ujmując, za kolonialne możemy uznać wszystkie amerykańskie domy, powstałe od XVII aż do połowy XIX wieku. Uwzględnilibyśmy zatem styl angielski (English Colonial), holenderski (Dutch Colonial), francuski (French Colonial), niemiecki (German Colonial) czy hiszpański (Spanish Colonial), bo te nacje i ich kultura architektoniczna wówczas dominowały.

Do mnie jednak przemawia nieco bardziej zawężone i zdecydowanie częstsze rozumienie tego terminu. American Colonial ograniczyłabym to tzw. Georgian Colonial Style, który wyewoluował z inspiracji angielską architekturą epoki georgiańskiej (czterech królów Jerzych pod rząd) i – w mniejszym stopniu – mnóstwa pomniejszych stylów architektonicznych importowanych do Ameryki przez kolonizatorów z Zachodniej Europy. A oto efekt:

Główne założenia tego stylu to:

 • dom na kształcie prostokąta
 • elewacja tradycyjnie wykonywana z czerwonej cegły lub kamienia (później także z drewna)
 • prosty dwuspadowy dach z często ozdobnym białym gzymsem i minimalnym podcieniem
 • duże kominy rozmieszczone symetrycznie po obu stronach domu
 • centralnie usytuowane drzwi z ozdobnym zwieńczeniem
 • rytmicznie umieszczone okna – symetrycznie po dwa na frontowej elewacji parteru i pięć na piętrze (lub odpowiednio po jednym na parterze i trzy na piętrze)
 • biała stolarka okienna ze szprosami
 • okna często uzupełnione okiennicami.

Styl, który zawojował całą Nową Anglię, z czasem ewoluował. Pojawiły się domy bogatsze, większe, często uzupełnione od frontu wielkim portykiem.

Kilka innych przykładów tego stylu:

Z elewacją kamienną…

…i – mniej ortodoksyjnie – kolorową i wykonaną z drewna.

A teraz o wnętrzach. Podział funkcjonalny domu był w sumie dość prosty – hol ze schodami usytuowany centralnie w osi domu, po jednej stronie salon, po drugiej jadalnia, w głębi domu kuchnia. Na piętrze pomieszczenia prywatne – sypialnie i łazienki.

Wczesny styl kolonialny to inspirowane wiejskimi domami rustykalne wnętrza, funkcjonalne tkaniny i proste meble wykonane z drewna klonu, kasztana lub sosny. Za dekorację służyły kolorowe, ręcznie plecione dywany, proste motywy kwiatowe malowane na ścianach, a także wykonane z bawełny lub lnu narzuty i pledy. Współczesną firmą, która oferuje podobne meble i dekoracje, jest moim zdaniem Pottery Barn.

Trochę inaczej wyglądały domy zamożniejsze, wybudowane w późniejszym okresie. Pojawiły się tu eleganckie meble, ręcznie rzeźbione szafy, parkiety wykonane z mahoniu, wiśni lub orzecha oraz eleganckie tkaniny jako okładziny ścian. Wnętrza dekorowano orientalnymi dywanami, wazami z Dalekiego Wschodu, rzeźbami, obrazami i lustrami w złoconych ramach. Pokoje oświetlały mosiężne żyrandole i świece w zdobnych kandelabrach.

Zdaję sobie sprawę, że wnętrza muzealne nikogo nie zainteresują, dlatego przedstawiam amerykańskie domy kolonialne urządzone współcześnie. Ich właściciele inspirowali się historią i architekturą budynku, ale pomieszczenia zaprojektowane są praktycznie i funkcjonalnie, aby spełniały potrzeby rodziny XXI wieku. Dla zachowania równowagi staram się prezentować zarówno wnętrza proste i rustykalne, jak i te bardziej wyrafinowane i okazałe.

Salony

Kuchnie

Jadalnie

Sypialnie

Łazienki

Ten wpis został opublikowany w kategorii INSPIRACJE KLASYCZNE. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Amerykański styl kolonialny

 1. Kruszynka_85 pisze:

  Meble piękne, aranżacje zupełnie nie “moje”. Pewnie dlatego, że jest mi tu po prostu za jasno. :)

 2. tegera pisze:

  A ja podkreśle jendym słowem: cudnie!
  To jest to, ja wręcz uwielbiam ten ich styl i kiedyś sobie walne taki dom ;)
  piękne są nawet mieszkania i apartamenty w tym stylu ostatnio takie jedno mieszkanie wpadło mi w oko przy okazji oglądania mojego serialu (dr. house) i w szóstym sezonie przyjaciel greg’a, dr.willson wynajmuje takowy… Mieszkanie po prostu jest tak super, że nie mogę nacieszyć oka, daje stop-klatkę i wpatruję się w każdy detal nieruchomego obrazu jak chory człowiek :)
  Postaram sie porobić w wolnej chwili screenshot’y z mojego dvd to prześle, może jakośto oprawisz w swoje słowa i zamieścisz dla ludu ;)
  pozdrawiam, daniel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>